ESA jest to skrót angielskiej nazwy Electric Simply Aircombat. Tak określa się istniejącą od kilku lat konkurencję w modelarstwie lotniczym. Polega ona na symulowaniu walk powietrznych zarówno z pierwszej jak i z drugiej wojny światowej. Używa się do tego niewielkich, bardzo prostych modeli samolotów napędzanych silnikami elektrycznymi i sterowanych falami radiowymi. Modele te są półmakietami samolotów wojskowych, budowanych i eksploatowanych do końca II wojny światowej. Składają się z kilku podstawowych części a ich wyposażenie służące do napędu i sterowania ograniczone jest do niezbędnego minimum.
Większą wagę przykłada się do kamuflażu i oznakowania, aby w powietrzu przypominały prawdziwe samoloty. Najlepiej jest to zauważalne w modelach samolotów z I wojny światowej. Ich budowa jest bardziej złożona i wymaga większego nakładu pracy zarówno przy budowie jak i naprawach. Do każdego z modeli podczepia się dziesięciometrową, wąską taśmę wykonaną z kolorowej bibuły. Startuje jednocześnie maksimum siedem samolotów. Zadaniem każdego z zawodników jest atak na taśmę innego zawodnika. Celem jest ucięcie taśmy śmigłem lub zerwanie jej inną częścią swojego samolotu. Punktowane jest zarówno skrócenie taśmy przeciwnika, jak również ochrona własnej przed ucięciem.
Długość lotu również jest nagradzana punktami. Jedna walka trwa pięć minut. W zależności od ilości zawodników, przeprowadza się kilka rund składających się z trzech lub czterech walk. Dyscyplina ta jest niezwykle widowiskowa i obfituje zarówno w efektowne cięcia taśmy jak również spektakularne zderzenia modeli w powietrzu. Mimo to straty nie są duże, ponieważ modele te wykonane są z elastycznej i łatwo naprawialnej pianki EPP. Niejednokrotnie bywa, że uszkodzone modele są szybko naprawiane i startują do lotu w tej samej walce. Do rozgrywania tej konkurencji nie jest wymagana duża przestrzeń. Wystarczy niewielka łąka lub zwykłe boisko piłkarskie. Modele są lekkie i stosunkowo bezpieczne przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności. Nie wymagają też zbytnich nakładów finansowych. Z tych to powodów konkurencja ESA może być uprawiana przez najmłodszych adeptów modelarstwa.