data publikacji: 27 listopada 2005, dodał: Łukasz 1 688 odsłon

FMS bez komputera (model do trenowania w domu)

Akrobacja wymaga od pilota zdyscyplinowania i systematyczności. Wszelkie poczynania na lotnisku powinny być wcześniej zaplanowane. Dlatego zanim wyruszymy na lotnisko mieszać powietrze modelem RC, warto jest przetrenować w domu to co mamy danego dnia kręcić. Można to robić na różne sposoby. Jednym z nich, wzorem pilotów prawdziwych samolotów akrobacyjnych jest trening przy pomocy małego modelu sylwetkowego. Modelem takim nie nauczymy się ile i które stery wychylić w danej figurze, jak operować gazem itd. Nie o to chodzi. To tylko część treningu. Modelem takim możemy bez najmniejszego problemu wykonać każdą figurę za pierwszym razem bo prowadzi go nasza ręka. Taki trening da nam wyobrażenie o kształcie, wielkości, składzie figur oraz o kolejności ich elementów składowych.

Najbardziej przydatne to jest przed rozpoczęciem treningu nowego programu. Dokładne przeanalizowanie narysowanego programu i opisu figur, a następnie wykonanie programu opisanym modelikiem pozwala na szybsze zapamiętanie nie tylko poszczególnych figur ale i całego programu. Jest to istotne z kilku względów. Na lotnisku, w czasie, kiedy pomocnik czyta nam program, a my staramy się przypomnieć sobie jak ta figura wygląda, model nie zaczeka. Wylatuje ze strefy i tyle. Ponowny nalot na strefę, powtarzanie figury to strata paliwa i czasu i to nie tylko swojego. Inni w tym czasie czekają aż wylądujemy. Dwa modele akrobacyjne w powietrzu to już tłok.

Modelik

Model możecie ściągnąć z działu Do pobrania, a tak wygląda po zrobieniu.

Modelik 1

Modelik 1

Modelik 2

Modelik 2

Modelik (szkis)

Modelik (szkic)

Po wydrukowaniu rysunku naklejamy po jednym elemencie kadłuba, skrzydła i statecznika na karton techniczny, wycinamy i oklejamy drugą stroną wydruku. Nacinamy kadłub w miejscu mocowania skrzydła i statecznika, wsuwamy te elementy i zabezpieczamy klejem. Na szpilkę z kolorową główką nasuwamy kawałek ciasnej izolacji z przewodu, szpilkę wbijamy w tył kadłuba i również zabezpieczamy klejem. Lepszy efekt można uzyskać dwukrotnie foliując elementy składowe przed sklejeniem stronami. Po obcięciu folii (nie zostawiamy zgrzanych naddatków, obcinamy po obrysie rysunku) sklejamy elementy stronami i składamy w całość. Tak wykonany model jest sztywniejszy i zabezpieczony przed brudzeniem się.

Jeszcze dwa słowa o szpilce. Model obracamy w beczkach trzymając za izolację z przewodu, ale kiedy będziemy w odpowiedni sposób obracać model trzymając za główkę szpilki, wyjdzie nam efektowna beczka autorotacyjna lub korkociąg.

Wyłączenie odpowiedzialności

Pamiętaj!! Prezentowane tu praktyczne rozwiązanie może nie być jednakowo skuteczne dla Ciebie. Nie powinieneś go stosować bez wczesniejszej analizy, porównania z Twoim przypadkiem.
Więcej o Zasadach Korzystania

Do góry